Blíží se konec roku – na co v oblasti financí nezapomenout?

27.11.2019

Také máte dojem, že čas utíká jako voda? Ještě nedávno bylo léto a nyní už do konce roku zbývá jen měsíc a Vánoce jsou za dveřmi – a s nimi také přichází doba největšího náporu na naše peněženky. Na co byste ale určitě před vánočním shonem neměli v oblasti financí zapomenout? A jak můžete ještě před koncem roku vydělat? Dozvíte se v dnešním článku… 

Vánoce jsou pro většinu z nás obdobím nejvyšších výdajů – nákupy dárků, bohatá štědrovečerní tabule s mnoha druhy cukroví i pokrmů, pohoštění pro hojné návštěvy příbuzných i výzdoba domácnosti a domu – to vše představuje mimořádné výdaje, které ale vytváří krásnou atmosféru a málokdo si je dokáže odepřít. Kdo je uvědomělý, tak na vánoční výdaje myslí dopředu a pravidelně si odkládá, aby rodinný rozpočet na konci roku nezkolaboval. Ale najdou se i tací, kteří dostatečné rezervy na vánoční výdaje nemají, a tak to řeší půjčkami. Ovšem právě ti by se měli mít na pozoru. Uspokojovat krátkodobé potřeby půjčkami, úvěry, kreditními kartami apod. je neprozřetelné a velmi snadno vede do dluhové spirály. V tomto případě by lidé měli mít na paměti pravidlo: mohu utratit jen tolik, kolik vydělám. 

S koncem roku přichází také bilancování nad tím, čeho se nám v uplynulém roce podařilo dosáhnout, a co bychom mohli udělat, abychom se příští rok měli ještě lépe. Nezapomeňte si proto pohlídat vaše výhody, pokud patříte mezi ty, kdo využívají spořící produkty podporované státními příspěvky a zvýhodněními od státu, např.:

  • na účet vašeho stavebního spoření během tohoto roku přišlo 20 000 Kč, abyste mohli využít maximální státní podpory ve výši až 2 000 Kč,
  • na účet penzijního spoření bylo zasláno 36 000 Kč, chcete-li si na jaře 2020 v daňovém přiznání z příjmů za rok 2019 uplatnit maximální daňové odpočty.

Na co dalšího se ještě před koncem roku vyplatí myslet? Třeba na výhodné akce stavebních spořitelen – ty by vás mohly zajímat zejména v případě, že jste v rodině přivítali nového člena. Stavební spořitelny nabízejí výhodné akce na produkty stavebního spoření pro děti a konec roku je ideálním obdobím pro uzavření smlouvy bez poplatku či se zajímavými zvýhodněnými podmínkami. 

Chcete mít přehled o aktuální nabídce stavebních spoření nejen pro děti? Zajímá vás, jestli využíváte možnosti vašich financí naplno? Či jak se lépe (finančně) připravit na další Vánoce? Neváhejte oslovit vašeho finančního poradce, který vám ve všem ochotně poradí.