Dluhopisy Republiky – právě začíná poslední upisovací období

18.9.2019

Ministerstvo financí ČR vydalo k 100. výročí založení Československa státní dluhopisy: Dluhopisy Republiky. 16. září 2019 začalo poslední upisovací období, kdy lze tyto státní dluhopisy nakoupit, a potrvá do 20. prosince tohoto roku. Podrobněji se Dluhopisům Republiky věnujeme v dnešním článku… 

Ministerstvo financí přistoupilo ke spuštění projektu vzhledem k aktuálnímu vývoji výnosů státních dluhopisů a navyšování základních úrokových sazeb ze strany ČNB. Záměrem je nabídnout občanům konzervativní a stabilní formu zhodnocení úspor za srovnatelných podmínek, jaké mohou využívat i velké finanční skupiny. Nákup Dluhopisů Republiky je přístupný pro všechny občany ČR a nyní, již v pátém upisovacím období, je možné nakoupit 3 druhy dluhopisů:

Reinvestiční státní dluhopis – s dobou do splatnosti 6 let, který má fixně stanoveny rostoucí roční kupóny

Protiinflační státní dluhopis – s dobou do splatnosti 6 let, u kterého jsou roční výnosy stanoveny pohyblivou úrokovou sazbou ovlivněnou mírou inflace

Fixní státní dluhopis – s dobou do splatnosti 6 let, výše výnosu je v každém roce konstantní (1,25 % p. a.)

Pro konzervativní investory může být nejvhodnějším typem Protiinflační dluhopis, který zaručuje zhodnocení nad inflaci. Vysoká inflace totiž za běžných okolností dluhopisy znehodnocuje, ale tento typ dluhopisu slibuje ochranu před inflací, neboť jeho výnosy inflaci pokryjí. „Výnos proti-inflačního dluhopisu přesně kopíruje vývoj spotřebitelských cen a navíc je navýšen o marži 0,50 % p. a. s tím, že vlastník dluhopisů má garantován minimální výnos ve výši 0,50 % p. a.“ uvádí web Ministerstva financí. Protiinflační dluhopis tak stabilně uchová hodnotu investovaných peněz a může být, v případě vysoké inflace, i vhodnější než spořicí účty apod. 

Zájemci o státní dluhopisy o ně mohou žádat prostřednictvím elektronického přístupu ke správě majetkového účtu o úpis všech nabízených emisí Dluhopisu Republiky. Reinvestiční dluhopis lze pořídit rovněž na vybraných pobočkách Československé obchodní banky, a. s.

Dluhopis si mohou objednávat pouze fyzické osoby, minimální výše jedné objednávky je 1 000 kusů dluhopisů, maximální počet kusů dluhopisů, které může jedna osoba celkem během upisovacího období objednat, je stanoven na 5 mil. kusů pro jednotlivý typ Dluhopisu Republiky. 

Pokud vás zpráva o Dluhopisech Republiky zaujala a chcete se dozvědět více, můžete navštívit web Ministerstva financí, nebo kontaktujte svého finančního poradce.