Finanční fórum 3.0 – PEF Mendelu 2019

17.10.2019

Na začátku října jsme měli skvělou příležitost zúčastnit se Finančního fóra 3.0, které se konalo na půdě Provozně ekonomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně – během účasti na fóru jsme si mohli vyslechnout přednášky předních českých ekonomů, analytiků, investičních stratégů a vést s nimi zajímavé diskuse o aktuálním vývoji na finančních trzích a o směřování ekonomiky. Krátké shrnutí z toho, co jsme na fóru slyšeli, přinášíme v dnešním článku… 

Každý z řečníků, který na Finančním fóru 3.0 vystoupil, přinesl osobitý pohled na různá témata z oblasti financí. Díky Lukáši Kovandovi jsme se mohli podívat do možné blízké budoucnosti celosvětového makroekonomického vývoje. Daniel Gladiš posluchačům předvedl, jak na takové události mohou reagovat akciové trhy a jak by měla vypadat “úspěšná” investice. Jak vybrat vhodný dluhopis ukázal Tomáš Menčík a tomu, proč raději zvolit investici do dluhopisového fondu než do jednotlivých dluhopisů, se věnoval Martin Mašát. O tom, že psychologie a investice k sobě neodmyslitelně patří, posluchače přesvědčil Michal Jírů. Ke všem přednáškám se zároveň rozvinuly zajímavé, mnohdy vášnivé diskuse, díky nim jsme se mohli podělit o své názory s ostatními odborníky i laickou veřejností.

A jaké hlavní poznatky jsme si z celého dne odnesli? Ekonomická krize přijde. Ovšem odhadnout kdy přesně, stejně tak jako její velikost či dopady, je zcela nemožné. Na druhou stranu to, co v současnosti hýbe ekonomikou a finančními trhy, nejsou obavy z příchodu krize, ale fakt, že na trzích visí ve vzduchu nejistota týkající se politického uspořádání, které s jistotou chod trhů významně ovlivní – nikdo neví, jak dopadne Brexit, či obchodní války mezi USA a Čínou apod. 

Pro běžné investice ale platí, že žádná krize a nejistoty nemusí ohrozit úspěch našich investic, budeme-li investovat dlouhodobě a držet se předem stanovené strategie. Při dlouhodobém investování nás totiž ani krátkodobě významné události (jako jsou např. obchodní války mezi státy, či dřívější finanční krize v roce 2008, ekonomické problémy v Řecku apod.), nijak výrazně neovlivní. Tyto události způsobí na trzích jen krátkodobé výkyvy, které nám spíše mohou hrát do karet. Z hlediska deseti, dvaceti, třiceti let jsou jen jehlou v kupce sena.

Investice do korporátních dluhopisů se nám může i nemusí vyplatit. Ne vždy totiž platí, že dluhopisy jsou nástrojem konzervativního investování. Často se jedná o instrumenty, které v sobě nesou větší investiční riziko než obávané akcie. Zmírnit toto riziko nám mohou pomoci aktivně spravované dluhopisové fondy, které se zaměřují na nákup většího počtu různých dluhopisů. Investice do jednotlivých dluhopisů si jistě najdou své příznivce, obecně je ale vzhledem k situaci na trzích a jejímu možnému vývoji lepší diverzifikovat riziko nákupem podílových jednotek dluhopisového fondu.

A jaký je tedy největší strašák všech investorů? Není jím ani ekonomická krize, ani obchodní války, ani Brexit. Největším nepřítelem “úspěšné” investice je sám investor a jeho emoce – nejeden investor už totiž přišel na buben právě kvůli tomu, že se nedokázal od emocí oprostit a své investice neustále úzkostlivě kontroloval a pod vlivem stresu měnil svou investiční strategii. Klasickým příkladem jsou zbrklé výběry z investic v době krizí. Být skálopevným investorem a neohlížet se na aktuální krize není snadné, a určitě je potřeba mít dostatečnou dávku odolnosti vůči stresu. Chcete-li zjistit, jaký typ investora z pohledu vyrovnávání se se stresem jste, můžete se zapojit do výzkumu Michala Jírů o Diagnostice chování investora: https://www.survio.com/survey/d/stresinvestora