Hypotéku – teď nebo nikdy?

20.2.2020

Již začátek roku 2020 byl ve finančnictví pestrý: Česká národní banka na svém zasedání na začátku února neočekávaně zvedla úrokové sazby; ceny na mezibankovním trhu ovšem opět klesají; inflace v lednu rostla rekordním tempem; česká ekonomika pozvolna zpomaluje; mzdy stagnují… A jak se všechny uvedené skutečnosti mohou promítnou do úrokových sazeb hypoték? Na to se podíváme v dnešním článku… 

2T Repo sazba, za kterou si banky půjčují od ČNB a již ČNB vyhlašuje, se od 7. února zvýšila na 2,25 %. Pokud by se ceny hypoték odvíjely jen od této skutečnosti, je zřejmé, že co nevidět musí přijít výrazné zdražování hypoték. Banky si ovšem na hypotéky pro klienty nepůjčují jen od ČNB. Na úrokové sazby mají totiž vliv také ceny zdrojů na mezibankovním trhu. Ty sice v lednu po delší době rostly, ale v únoru je situace úplně opačná. Analytici přesto i zde v nejbližších měsících předpokládají mírný růst cen zdrojů. 

Dalším, velmi podstatným, aspektem je samotná poptávka po hypotečních úvěrech. Ta bývá obvykle nejvyšší, když ekonomika roste, rostou mzdy a snižují se náklady domácností. To ovšem nyní na českém trhu neplatí. Poptávka po hypotékách je (i vzhledem k cenám dostupných nemovitostí) stále nízká, a banky se proto jen těžko odhodlávají ke zvyšování úrokových sazeb. Většina odborníků se ale shoduje, že levnější než nyní už hypotéky během roku nebudou. Spíše lze očekávat zdražování hypoték až k hranici tří procent, k níž se už během ledna některé banky přiblížily. 

Na druhou stranu řada bank, které zdražovaly hypotéky, přichází nyní se zajímavými akcemi na výhodnější sazby. Například je stále možné získat hypotéku se sazbou 2,09 % p.a., s pojištěním schopnosti splácet, a 2,29% bez pojištění (toto nabízí UniCredit bank). S akcemi na výhodnější úroky přichází také Hypoteční banka a mBank. Akční nabídky jsou většinou omezeny jen do konce února. 

Může se zdát, že kdo zaváhá, levnější hypotéku už nezíská. Jenže přijde jaro a je možné, že s výhodnými akcemi přijdou i ostatní banky. Ve světě financí je to zkrátka stále nahoru a dolů a předpovědi analytiků je sice dobré brát na zřetel, ale je také dobré hlídat si aktuální akční nabídky bank.

Uvažujete-li o pořízení nemovitosti na hypotéku, či končí-li fixace vaší hypotéky, neváhejte se obrátit na svého finančního poradce, který má přehled o aktuálních akčních nabídkách bank a dokáže vybrat tu nejvýhodnější právě pro vás.