Inflace opět ve hře

10.2.2017

Poslední dobou se opět začíná mluvit o tajemném slově inflace, na které se v posledních letech málem zapomnělo. Ostatně není se čemu divit. V posledních třech letech byla průměrná inflace 0,37 % p.a., což je hodnota která běžného „drobného“ střadatele nijak neznepokojuje a zřejmě ani nemotivuje k nějakému hlubšímu zamyšlení. Mnozí z nás díky tomu nechávají ležet svoje úspory ladem.

Je to také vidět na číslech. Dle ČNB v rámci ČR koluje více než 550 miliard Kč v bankovkách a mincích. Nejvíce bankovek je v hodnotě 1 000 Kč (31,6 %), nejméně je, pro někoho možná překvapivě, bankovek v hodnotě 50 Kč (2,6 %). A další více než bilion leží v bankách s výnosem blížícím se nule.

S tímto stavem není dlouhodobě spokojená ČNB, které se po dlouhých čtyřech letech podařilo v prosinci 2016 přiblížit míru inflace ke svému dlouhodobému cíli, tedy ke 2 %.

Je to jasný signál, že je správný čas zamyslet se nad tím, jak naložit se svými úsporami. Zkrátka inflace je opět ve hře. Je to vidět na následujícím příkladu. Představte si, že jste v roce 2 000 uložili do banky 100 000 Kč s nulovým výnosem. Dnešní kupní síla těchto peněz je 70 818 Kč, a to byla průměrná inflace jen 2,18 % p.a. V minulosti byla však období, kdy byla inflace výrazně vyšší.

O možnostech, jak ochránit před inflací svoje prostředky, se pobavte se svým finančním poradcem.

Mgr. Ivan Remeš