Rok 2019 se do historie zapsal jako rok maximálních kladných čísel napříč celým finančním trhem. Výborných výsledků, co se zhodnocení týče, dosahovala většina akciových i dluhopisových investic, což předčilo očekávání těch, kteří předpovídali příchod recese. S novým rokem přicházejí další očekávání i obavy – je možné, aby trhy svůj růst zopakovaly i letos? Nebo snad přijde recese a krize? Vyplatí se investovat do akcií, které již dosáhly maxima v roce 2019? Odpovědi na tyto otázky nastíníme v dnešním článku…
Většina předních ekonomů a analytiků se shoduje, že maximální růst trhů se v letošním roce s největší pravděpodobností nebude opakovat. Nemusí to však znamenat, že by muselo dojít k výrazným propadům, ale lze očekávat spíše zpomalení růstu či částečnou stagnaci.
Co se týče událostí, které v poslední době výrazně ovlivňovaly finančními trhy a způsobovaly určitou nejistotu (např. obchodní války USA a Číny, Brexit), mohou být očekávání investorů spíše pozitivní. První fáze dohody mezi USA a Čínou je již připravena k podpisu, stejně tak přesné datum vystoupení Velké Británie z Evropské unie a je vysoká pravděpodobnost, že dojde k celkové dohodě. Jedinou kaňku může i nadále představovat měnová politika řady světových centrálních bank, které si v podstatě již před nástupem jakékoliv hospodářské recese takzvaně vystřílely náboje, když opakovaně snížily úrokové sazby.
V roce 2020 lze očekávat, že trhy v nejbližším období budou dosahovat pozitivních výsledků. Tato pozitivní očekávání by nemusela narušit ani současná situace mezi USA a Íránem, nemělo by hrozit, že by došlo k válečnému konfliktu.
Hlavní událostí, která by mohla s finančními trhy zahýbat, jsou prezidentské volby v USA. Ovšem i zde mohou být investoři v klidu, podíváme-li se do historie, byly reakce zejména akciových trhů na výsledky voleb zpravidla pozitivní.
A jakými způsoby lze v roce 2020 zhodnotit investice? Z dlouhodobého hlediska věří většina odborníků zejména akciím. Potenciál vidí řada z nich v odvětvích firem zaměřujících se na inovace, výstavbu infrastruktury, zdraví a v tzv. zelených firmách (tj. ekologicky odpovědných). Co se týče regionálního zastoupení, zde je možné využít potenciálu Evropských trhů a trhu Japonska. USA není nutné zcela opouštět, ale většina amerických akcií je nyní již zbytečně drahá. Konzervativní investoři budou moct i nadále vydělávat na zajímavých firemních dluhopisech a investicích do nemovitostí. Ovšem vždy je třeba myslet také na kvalitu takových dluhopisů. Co se týče pasivně řízených fondů, zde přední analytici a ekonomové potenciál v tomto roce nevidí. Řada nejvýznamnější indexů i vzhledem k výkonům roku 2019 nemůže nabídnout takový výnos jako nízkonákladové aktivně spravované fondy.
To, co nám ale rok 2020 skutečně přinese, zůstává samozřejmě záhadou. Očekávání jsou však pozitivní a můžeme doufat, že se naplní. Pokud i vy sdílíte tyto pozitivní výhledy a chcete letos začít investovat, určitě se obraťte na zkušeného finančního poradce, který vám s investicemi dokáže erudovaně poradit.