Investice 2020 aneb pohled do budoucnosti investora

22.1.2020

Rok 2019 se do historie zapsal jako rok maximálních kladných čísel napříč celým finančním trhem. Výborných výsledků, co se zhodnocení týče, dosahovala většina akciových i dluhopisových investic, což předčilo očekávání těch, kteří předpovídali příchod recese. S novým rokem přicházejí další očekávání i obavy – je možné, aby trhy svůj růst zopakovaly i letos? Nebo snad přijde recese a krize? Vyplatí se investovat do akcií, které již dosáhly maxima v roce 2019? Odpovědi na tyto otázky nastíníme v dnešním článku… 

Většina předních ekonomů a analytiků se shoduje, že maximální růst trhů se v letošním roce s největší pravděpodobností nebude opakovat. Nemusí to však znamenat, že by muselo dojít k výrazným propadům, ale lze očekávat spíše zpomalení růstu či částečnou stagnaci. 

Co se týče událostí, které v poslední době výrazně ovlivňovaly finančními trhy a způsobovaly určitou nejistotu (např. obchodní války USA a Číny, Brexit), mohou být očekávání investorů spíše pozitivní. První fáze dohody mezi USA a Čínou je již připravena k podpisu, stejně tak přesné datum vystoupení Velké Británie z Evropské unie a je vysoká pravděpodobnost, že dojde k celkové dohodě. Jedinou kaňku může i nadále představovat měnová politika řady světových centrálních bank, které si v podstatě již před nástupem jakékoliv hospodářské recese takzvaně vystřílely náboje, když opakovaně snížily úrokové sazby. 

V roce 2020 lze očekávat, že trhy v nejbližším období budou dosahovat pozitivních výsledků. Tato pozitivní očekávání by nemusela narušit ani současná situace mezi USA a Íránem, nemělo by hrozit, že by došlo k válečnému konfliktu.

Hlavní událostí, která by mohla s finančními trhy zahýbat, jsou prezidentské volby v USA. Ovšem i zde mohou být investoři v klidu, podíváme-li se do historie, byly reakce zejména akciových trhů na výsledky voleb zpravidla pozitivní. 

A jakými způsoby lze v roce 2020 zhodnotit investice? Z dlouhodobého hlediska věří většina odborníků zejména akciím. Potenciál vidí řada z nich v odvětvích firem zaměřujících se na inovace, výstavbu infrastruktury, zdraví a v tzv. zelených firmách (tj. ekologicky odpovědných). Co se týče regionálního zastoupení, zde je možné využít potenciálu Evropských trhů a trhu Japonska. USA není nutné zcela opouštět, ale většina amerických akcií je nyní již zbytečně drahá. Konzervativní investoři budou moct i nadále vydělávat na zajímavých firemních dluhopisech a investicích do nemovitostí. Ovšem vždy je třeba myslet také na kvalitu takových dluhopisů. Co se týče pasivně řízených fondů, zde přední analytici a ekonomové potenciál v tomto roce nevidí. Řada nejvýznamnější indexů i vzhledem k výkonům roku 2019 nemůže nabídnout takový výnos jako nízkonákladové aktivně spravované fondy. 

To, co nám ale rok 2020 skutečně přinese, zůstává samozřejmě záhadou. Očekávání jsou však pozitivní a můžeme doufat, že se naplní. Pokud i vy sdílíte tyto pozitivní výhledy a chcete letos začít investovat, určitě se obraťte na zkušeného finančního poradce, který vám s investicemi dokáže erudovaně poradit.