OK Trust

Na předčasné ukončení smlouvy investičního životního pojištění můžete doplatit

Investiční životní pojištění si mnoho lidí zakládá, aby zajistili bezpečí a finanční jistotu pro sebe a své blízké v případě úrazu, nemoci, smrti či jiných zásadních událostí ovlivňujících příjmy. Výhodou investičního životního pojištění je také možnost odečtu pojištění ze základu daně a zhodnocení investovaných prostředků. Co ale nastane, pokud se rozhodnete investiční životní pojištění zrušit? Nepřeváží nevýhody a sankce ty původně avizované výhody? Tomu se budeme věnovat v dnešním článku…

U produktů investičního životního pojištění se obvykle nevyplatí rušit smlouvu před smluvně stanovenou dobou. Se zrušením smlouvy bývá spojena celá řada poplatků, od těch administrativních, přes poplatky za předčasné ukončení investiční složky, až po další zvláštní poplatky, které má každá pojišťovna nastavené jinak. Některé pojišťovny mohou účtovat tak vysoké poplatky za předčasné zrušení, že klient na zrušení výrazně prodělá.

Nemělo by se však stát, že klient přijde o veškeré peníze z investičního životního pojištění, vždy má totiž nárok na tzv. odkupné, to je částka, kterou vyplatí pojišťovna klientovi při předčasném zrušení smlouvy. Výpočet odkupného má stanovený každá pojišťovna jinak a nutno dodat, že obvykle je to spočítáno ve prospěch pojišťovny, nikoli klienta.

Dalším nečekaným výdajem spojeným s rušením smlouvy investičního životního pojištění, které si klient dával do daňového přiznání a snižoval tak základ daně, je nutnost v určitých případech pojištění zpětně dodanit.

Pokud se tedy chystáte vypovědět životní pojištění, určitě se obraťte na nezávislého finančního poradce, který je schopen posoudit, zda je vhodné v daném období smlouvu ukončit, či je výhodnější ji zachovat a zvolit jinou strategii. Například lze ze smlouvy nejdříve provést maximální možný výběr naspořených prostředků, teprve poté ji ukončit. Výhodné může být také zachování smlouvy s alespoň minimální výší pojistného.

Chcete-li rušit investiční životní pojištění, nechte si od finančního poradce předložit různé možnosti a chtějte také srovnání různých variant: ponechat či zrušit? Na českém trhu je totiž stále řada poradců, kteří uvedené smlouvy klientů na jejich žádost bezmyšlenkovitě ruší a finanční následky pro klienta pak bývají velmi nepříznivé.