První půlrok na trzích ve znamení růstu – investovat se i tak vyplatí

26.7.2019

Máme za sebou první pololetí roku 2019 a s tím je obvykle spojeno první vyhodnocování vývoje na finančních trzích. První hodnocení a analýzy jsou očekávané víc než obvykle, neboť konec loňského roku byl z investičního hlediska zklamáním. Jak se trhům dařilo? A vyplatí se v tomto období začínat s dlouhodobými investicemi, když stále slýcháme varování o “blížící se krizi”?

Poslední čtvrtletí loňského roku se neslo ve znamení značných korekcí. Investoři, kteří se věnují zejména krátkodobým investicím a vydělávají převážně na spekulacích, na poklesu či růstu finančních instrumentů, v tu dobu nezažívali přiliš šťastné období. Na druhou stranu ti, kteří se poklesu nezalekli a své investice nestáhli, mohli vydělat. S příchodem roku 2019 se totiž situace na trzích výrazně proměnila. Za první pololetí roku 2019 řada akcií nejenže vymazala ztráty z konce roku 2018, ale navíc dosáhla nových historických maxim, např. nejznámější akciový index S&P500, viz graf:

Zdroj: Broker Trust Blog

Aktuálně na světových trzích panuje optimistická nálada, a je to způsobeno několika faktory – mezi ty nejvýznamnější patří zejména umírnění politiky Donalda Trumpa a jeho “zakopání válečné sekery” při obchodních válkách s Čínou a Evropou, změna politiky řady centrálních bank, které přišly se snižováním úrokových sazeb (pravděpodobně pod vlivem hrozícího oslabení ekonomického vývoje).

Maxim nedosahovaly jen akciové trhy. Oživení přišlo i na trhy konzervativnějšího zaměření, zisky si připisuje celá řada dluhopisových fondů. Stejně tak posílily i komodity – znovu slýcháme, že cena zlata je nejvýše od roku 2016. Pozitivně se mluví také o kryptoměnách – cena bitcoinu opět rostla.

Mohlo by se tak zdát, že všechno je zalité sluncem a na současné situaci mohou vydělat zejména ti, kteří využili loňských propadů a nebáli se zvýšit své nákupy. Řada začínajících investorů se jistě při čtení těchto zpráv obává zahájit nyní své investice, neboť předpokládají, že ceny z maximálních hodnot musí zaručeně brzy spadnout. Opak je ale pravdou. Zejména při dlouhodobých investicích platí více než u čehokoliv jiného staré dobré rčení: Co můžeš udělat dnes, neodkládej na zítřek. Z dlouhodobého hlediska jsou totiž výkyvy, které jsme na trzích mohli za poslední rok pozorovat, jen jehlou v kupce sena. I ten nejkonzervativnější investor, který v podobných situacích neotálí s investicí a vytrvá po celou dobu stanoveného investičního horizontu, zajisté sklidí sladké ovoce.

Více o tom, že se vyplatí začínat s investicemi i v okamžiku, kdy jsou trhy na svých maximech, se dočtete např. v článku společnosti KFP

A co vy? Patříte mezi dlouhodobé a vytrvalé investory, kteří zvládají odolávat  podobným výkyvům na trzích? Nebo se teprve rozmýšlíte, jak a kdy nejlépe s investováním začít? Neváhejte a s jistotou se obraťte na svého finančního poradce, který vás do tajů zkušených investorů rád zasvětí.