Úrokové sazby u hypoték stále klesají

15.8.2019

Ačkoli je to kupodivu, tak i v červenci opět klesaly úrokové sazby hypoték. A proč kupodivu? Zejména proto, že Česká národní banka usiluje různými kroky o zvyšování úrokových sazeb, ale komerční banky se jejími opatřeními neřídí a sazby již několik měsíců klesají. Jak je to možné? Dočtete se v dnešním článku… 

Průměrná sazba u hypoték do 70 % LTV činí v současné době 2,78 % (Index GOFI 70) a v rámci letních akcí bank dochází ještě i k dalšímu snižování. To vše ale navzdory ČNB, která se snaží svou měnovou politikou držet sazby spíše výše. Tento jev nás řadí mezi unikáty v Evropě, málokdy se totiž vidí, aby úroky u hypoték klesaly, zatímco centrální banka dané země zvyšuje repo sazby. Jak může k takové situaci dojít, aniž by na tom banky prodělaly? 

Zdroj: měšec.cz
Autor: GOLEM FINANCE

České komerční banky se totiž stále více řídí spíše situací v zahraničí, kde centrální banky sazby snižují. Na mezibankovním trhu je tím pádem stále levněji a banky mohou snižovat úrokové sazby a nijak výrazně neprodělají. Celosvětový trend vede nyní spíše ke snížení sazeb, což potvrdil i americký FED, který začátkem srpna snižování sazeb realizoval (o této skutečnosti jsme podrobněji informovali v minulém článku Centrální banky chtějí předejít finanční krizi). 

V porovnání s ostatními evropskými zeměmi jsou u nás ale hypotéky stále jedny z nejdražších. Ostatní země Eurozóny se na rozdíl od nás řídí úrokovými sazbami určenými Evropskou centrální bankou (ECB), která má úrokové sazby na 0 %. Například v Dánsku je momentálně taková situace, že zde banky půjčují i běžným spotřebitelům na bydlení za 0 %.

Nezbývá než doufat, že naše finanční instituce se budou v zahraničí inspirovat čím dál víc.