Začarovaný kruh hypoték

14.11.2019

Letošní dění na hypotečním trhu pravděpodobně moc bankéřů netěší, na druhou stranu radovat se mohou právě klienti – a to i přesto, že se často hovoří o horší dostupnosti hypoték pro mladé a jiných omezeních. A jak konkrétně z letošní situace na hypotečním trhu mohou klienti profitovat? O tom a o dalších podrobnostech ze světa hypoték bude dnešní článek… 

V souvislosti s aktuální situací na hypotečním trhu z médií často zaznívají výroky jako: Množství nově sjednaných hypoték stále klesá. Za poklesem stojí nová pravidla ČNB pro poskytování hypoték. K poklesu dochází vzhledem k rostoucím cenám nemovitostí. Banky ve snaze nalákat klienty dál snižují úrokové sazby atd. Z podobných tvrzení vyznívá, že hypotéky letos ovlivňuje zejména 1) zpřísnění pravidel poskytování hypoték, 2) drahé nemovitosti, 3) vysoká konkurence mezi bankami. Spojíme-li všechny zmiňované aspekty, dostaneme se téměř do “magické spirály”. Tzn. pokud nedojde k poklesu cen nemovitostí, či zmírnění pravidel pro poskytování hypoték, nejspíš se v nejbližší době nedočkáme výrazného oživení hypotečního trhu. Naopak pokud by se tak stalo, je možné, že bychom byli svědky výrazného zdražení hypoték.  

Co když je ale naopak situace, kterou nyní zažíváme v oblasti hypoték, zcela normální a za nenormální lze považovat tu z předchozích let? Co když jsme si jen zvykli, že objem hypoték může být nekonečně vysoký a nyní jsme narazili na jeho strop? To by byl jistě zajímavý pohled na danou problematiku.  

Vraťme se ovšem k reálné situaci – na té totiž mohou nyní profitovat ti, které objem sjednaných hypoték nechává chladným – klienti bank. Zejména díky vysoké konkurenci mezi českými bankami a pozitivnímu vývoji na mezibankovním trhu, dochází ke strmému poklesu úroků hypoték. Na tom mohou klienti, kteří s pořízením hypotéky vyčkávali, výrazně ušetřit. Jen pro představu – klienti, kteří si nyní sjednali hypotéku ve výši 2 mil. se 7 letou fixací, dobou splatnosti 30 let, ušetřili za úrokové sazby 2,47 %* oproti těm, kteří si stejnou hypotéku sjednali v lednu 2019 při úrokové sazbě 3 %*, celkem tedy 70 656 Kč.
(* průměrné sazby dle Hypoindexu v lednu a září 2019)

I díky nižším sazbám se nyní dveře pro získání hypotéky otevírají více žadatelům. Zejména těm, kteří za vyšších sazeb měli výši splátky více “na hraně”. Banky se ale počet sjednaných hypoték nesnaží zvýšit jen pomocí úrokových sazeb. Často vytvářejí různé programy, které mají zvýhodňovat nejvíce ohroženou skupinu potenciálních žadatelů o hypotéku – mladé do 36 let. 

Na poklesu úrokových sazeb ale mohou vydělat také ti, kterým v nejbližší době bude končit období fixace. Je totiž velmi pravděpodobné, že se jim podaří zafixovat si na nové období fixace v podstatě totožnou úrokovou sazbu, jakou měli doposud. Případně je možné dosáhnout i nepatrného snížení. Ovšem zoufat si nemusí ani ti, kteří si sjednali novou hypotéku na refinancování té původní dopředu na konci minulého roku. I těm v tomto roce svitla naděje na možné zlevnění hypotéky, pokud využijí pevně specifikované “účelně vynaložené náklady na dřívější splacení” ze strany ČNB. Jak to udělat? Do podrobností, jak zlevnit vaši hypotéku i mimo období fixace, vás rádi zasvětí naši finanční poradci – neváhejte se na ně obrátit.