OK Trust

Svěží jarní vítr na hypotečním trhu

Hypotéky jsou stále nevyčerpatelné téma… Jaké jsou nové podmínky a jejich dopad na dostupnost hypoték? Čeká nás růst nebo pokles úrokových sazeb? Je vůbec vlastní bydlení dostupné pro mladé, když ceny nemovitostí stále neúnavně rostou? Až se zdá, že se pohybujeme v začarovaném kruhu. Jaká je aktuální situace na hypotečním trhu? A co můžeme očekávat do budoucna? Pokusíme se nastínit v dnešním článku.

Začátek roku a jarní období patří v oblasti hypoték k „hluchým“ měsícům, k takzvané okurkové sezóně. Banky se tak obvykle tomuto období snaží čelit akcemi, jako jsou jarní dny hypoték a různé slevové akce. Letošní rok není výjimkou. Ovšem akční slevové nabídky, které přicházejí vzápětí po vysokých sazbách z konce roku, působí tak nějak více výrazně. Banky se navíc od začátku roku potýkají se značným propadem poskytnutých hypoték, zejména kvůli obtížnějším podmínkám pro jejich získání. Motivace bank k akčním nabídkám je tak skutečně mnohonásobná.

Banky se snaží nalákat nové klienty nejen snižováním úrokových sazeb, ale také novými produkty, které mají při získávání hypotéky zvýhodnit skupinu žadatelů, pro kterou jsou podmínky vůbec nejobtížnější. Jedná se o mladé do 36 let, více informací najdete např. v článku pod tímto odkazem.

Díky akčním sazbám a slevovým akcím bank zájem o hypotéky opět vzrostl a množství sjednaných hypoték se tak začíná dostávat do normálu.

Jaro ale pomalu končí – lze tak očekávat, že banky opět přitvrdí? Chování bank si v současné době netroufnou předvídat ani přední finanční analytici a ekonomové. Významnou roli může hrát i skutečnost, že se ČNB na svém květnovém zasedání rozhodla po delší odmlce zvýšit úrokové sazby (repo sazba se zvýšila na 2%).

Otázkou zůstává, zda budou banky chtít udržet rostoucí trend počtu poskytnutých hypoték i na úkor růstu repo sazeb vyhlašovaných ČNB, nebo se rozhodnou využít spíše jiných cest k udržení či získání svých klientů. Samy banky prohlašují, že zvyšování sazeb prozatím neplánují. Spíše budou vyčkávat na reakce trhu. Každopádně se s největší pravděpodobností nemusíme obávat skokového nárůstu úrokových sazeb. To, aby se průměrné úrokové sazby dostali opět nad 3% by mohlo ještě nějakou dobu trvat. A vůbec nejideálnější by bylo, kdyby celá situace způsobila, že by konečně začaly klesat i ceny nemovitostí.