OK Trust

Brexit máme za sebou – co bude dál?

Úderem půlnoci 31. ledna 2020 středoevropského času vystoupila Velká Británie z Evropské unie. Došlo tak k naplnění výsledku referenda z 23. června 2016. Jaké změny, nás Evropany, nyní čekají? A jaký vliv může mít celý Brexit na finanční sektor? Nastíníme v dnešním článku.

Již v minulých letech ovlivňovaly zprávy o průběhu Brexitu výraznou měrou náladu na finančních trzích. Značná nejistota ohledně výsledků vyjednávání mezi Velkou Británií a Evropskou unií byla jednou z příčin propadů na finančních trzích z konce roku 2018. V průběhu minulého roku se situace uklidnila a řada investorů zaujala strategii “počkáme a uvidíme”. Nyní, když už se formálně odehrálo vystoupení Velké Británie z Evropské unie, se toho na finančních trzích moc neděje. Nastává tzv. přechodné období, kdy má Velká Británie vyjednat veškeré podmínky svých budoucích vzájemných vztahů buď v rámci celé Evropské unie, nebo s jednotlivými státy (v případě neuzavření společné dohody s EU). Toto období by mělo skončit 31. prosince 2020 a do tohoto data by měla Velká Británie dohodnout se zástupci EU podmínky vzájemných obchodních vztahů a podmínky pohybu osob, zboží a služeb. Všichni tak budou s napětím vyhlížet, zda dojde k vzájemné dohodě nebo se opět vrátí do hry strašák v podobě tzv. tvrdého Brexitu (tedy odstoupení VB bez vzájemné dohody). Přední analytici se již nyní kloní k názoru, že 31. 12. 2020 je dost šibeniční termín na vytvoření smysluplné dohody, proto lze očekávat, že trhy budou na celou situaci reagovat negativně. 

Vystoupení Velké Británie bude mít neblahý dopad také na postavení Londýna jako evropského finančního centra. Řada finančních institucí, zejména předních britských bank, již v minulosti uvažovala o přesunutí svých centrál (či alespoň poboček) na pevninskou část evropského kontinentu. Pozice Londýna ve finančním světě tak nejspíš dozná snížení svého postavení. 

Pro běžné obyvatele EU bude Brexit po roce 2020 znamenat především zpřísnění kontrol při cestách na území Velké Británie, nutnost pořízení cestovního pasu pro cestování za Lamanšský průliv, zhoršení podmínek pro práci, brigády a studia ve Velké Británii a zdražení zboží (zejména oblečení) pocházejícího ze Spojeného království. Velmi pozorně budou celou situaci sledovat investoři, kteří vlastní cenné papíry významných britských společností. Jaké bude mít ve výsledku Brexit důsledky pro finanční trhy, to ukáže až čas – současná situace by se dala charakterizovat jako klid před bouří.