Opatření, která mají bránit šíření koronaviru, obrátila mnohým z nás život naruby.
Přirozeně myslíme na své zdraví, ale stranou nezůstávají ani obavy, jak vývoj ekonomiky ovlivní naše finance. Máme pro vás několik odpovědí na nejčastější otázky, se kterými se nyní setkáváme. Uvidíte, že není důvod pro paniku.
Snížily se mi příjmy, co mám dělat s hypotékou (nebo jiným úvěrem)?
Poslanci a senát schválili úvěrové moratorium a nyní se čeká na podpis prezidenta. Máte-li kvůli koronaviru nižší příjmy, můžete požádat poskytovatele úvěru o odklad splátek na 3 nebo 6 měsíců. Lze to udělat u hypoték a úvěrů spotřebitelských, podnikatelských či ze stavebního spoření, a to za předpokladu, že jste je uzavřeli před 26. březnem a nejste v prodlení se splácením více jak 30 dnů. S žádostí o odklad je třeba doložit čestné prohlášení, že vás pandemie ekonomicky postihla. Jinak není nutné nic dokazovat. O odklad je třeba aktivně požádat, nelze jen tak přestat splácet.
Mám rušit investici kvůli propadu hodnoty?
Je normální, že hodnoty investičních portfolií kolísají. Během krizí dochází ke krátkodobým poklesům, ale trhy se z nich zotaví. Bylo to tak po prasknutí internetové bubliny na začátku tisíciletí i po finanční krizi let 2008/2009. Současná situace je příležitost, jak vydělat. Pokud investujete pravidelně, nakupujete ve slevě. Máte-li volné prostředky a odhodláváte se, kdy s investováním začít, nyní je doba, která nákupu nahrává. V rámci akcií a fondů se dají díky výprodejům najít sektory s výraznou slevou – například zdravotnictví, biotechnologie nebo energie.
Přemýšlím, kde ušetřit. Co kdybych snížil platby na životní pojištění?
S pojistkou doporučujeme nehýbat. Prvním důvodem je, že z pojistného plnění můžete získat peníze, když budete kvůli koronaviru doma v pracovní neschopnosti, nebo dokonce hospitalizován. A druhý důvod: když snížíte platby, sníží se zpravidla i pojistné částky a při škodní události byste dostali méně zaplaceno. Při opětovném navýšení pojistných částek může pojišťovna chtít znovu vyplnit zdravotní dotazník, a pokud jste od posledně vážněji stonali či utrpěli úraz, může vám to pojistku prodražit nebo omezit její rozsah. Pojistné roste i z důvodu vyššího věku.
Jsem v karanténě, dostanu zaplaceno od pojišťovny?
Prošli jsme podmínky všech pojišťoven a jejich přístup není jednotný, vždy bude záviset na podmínkách konkrétní pojistky. Obecně po „průzkumu trhu“ můžeme říct, že pokud se u vás nákaza koronavirem nepotvrdí, tak vám většina pojišťoven pobyt v karanténě neproplatí. Přesto jsme narazili i na výjimky, které karanténu proplatí i zdravému klientovi.
Jsem doma, abych pečoval o dítě. Jak přistupují pojišťovny k ošetřovnému člena rodiny, budou plnit?
Ani zde nelze paušálně poradit, protože pojišťovny mají rozdílné přístupy. Obecně pojišťovny ale ošetřovné proplácejí pouze v případě, že je dítě doma z důvodu nemoci nebo zranění. Zavřené školy tedy jako důvod pro vyplacení plnění stačit většinou nebudou. I tady jsou ale mezi pojišťovnami výjimky.
Musel jsem kvůli nařízení vlády uzavřít provozovnu. Pomůže mi pojistka?
Pokud vaše pojistka kryla riziko „přerušení provozu“, mohla by vám pojišťovna ztráty kompenzovat. Záleží ale na tom, jak pojišťovny přistupují k plošně nařízeným uzavřením provozů ve svých výlukách.
Jako „náplast“ ekonomických dopadů koronaviru mohou živnostníci žádat o v podstatě plošnou podporu ve výši 25 000 korun. Stát také živnostníkům odpustí platby záloh jak na sociální, tak na zdravotní pojištění od března do srpna, a to do výše minimální měsíční zálohy (2544 Kč, respektive 2352 Kč). Zbytek bude možné doplatit po podání daňového přiznání za letošní rok. OSVČ mohou také žádat o ošetřovné svých dětí (424 Kč/den). Více informací najdete zde: https://www.mfcr.cz/cs/aktualne/koronavirus-covid-19.
Slyšel jsem, že Česká národní banka snížila úrokové sazby. Jak to ovlivní moje finance?
Krátkodobě neočekáváme, že se snížení sazeb projeví výrazněji v osobních financích. Je možné, že některé banky sníží úročení na běžných a spořících účtech. Neočekáváme plošné snižování úrokových sazeb u hypoték. Některé spíše menší banky již sazbu snížily, to ale ještě nemusí znamenat, že na hypotéku s nízkou sazbou dosáhne více klientů. Podmínky bonity se naopak mohou zpřísnit.
Lze teď hypotéku získat snáz, když ČNB zmírnila podmínky?
ČNB zmírnila některé parametry pro získání hypotéky (banky mohou financovat až 90 procent z hodnoty nemovitosti, poměr měsíčních splátek dluhů k příjmu může být vyšší). Některé instituce sice uvolnily podmínky, některé je zachovávají beze změny a jsou i takové, které naopak zpřísnily parametry. Banky budou v současné době s poskytováním hypoték spíše opatrné. Pokud chcete koupit nemovitost s pomocí hypotéky, nyní bude víc než kdy dřív záležet na individuálním jednání s bankou.
Situace se neustále vyvíjí a my ji pečlivě sledujeme. Pokud chcete mít aktuální a ověřené informace, neváhejte se na nás obrátit. Máme nástroje, díky kterým sledujeme a vyhodnocujeme dění na trhu v podstatě online. Rádi se s vámi o aktuality podělíme a probereme s vámi vaše momentální finančními záležitosti. A zvládneme to klidně i na dálku.